30.08-01.09.2018 - 45 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
WYNIKI
WYNIKI - Memoriał im. H. Rucińskiego
KLASA 1 KLASA 2 KLASA 3 KLASA 4
WYNIKI VII RUNDY MPPZ
KLASA PRE45 KLASA POST60 KLASA POST70
GALERIE ZDJĘĆ
FOTO A. FURMANOWSKA FOTO G.RYBAK
RELACJA FILMOWA


P
ATRONAT HONOROWY

 

Starosta Poznański 

45 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

Automobilklub Wielkopolski w dniach 30.08-2.09.2018 r. już po raz 45 był organizatorem Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. W rajdzie udział wzięło 36 pojazdów wyprodukowanych przed 1987 rokiem. Do najciekawszych należaly Buick Super Six z 1927 r., Cadillac 355C z 1933 r., Aston Martin 15/98 z 1937 r. Mogliśmy obejrzeć również kilka różnych modeli Mercedesów, Porsche oraz samochody znane z ulic z czasów PRL-u jak Trabant, Fiat 125p, Fiat 126p czy Syrena.
Zawodnicy o bardziej sportowym zacięciu swoje zmagania rozpoczęli już w czwartek 30 sierpnia. W tym dniu na Torze „Poznań”, jedynym w Polsce torze wyścigowym, odbył się już po raz 15-ty Memoriał im. Henryka Rucińskiego. Mimo deszczowej pogody (co staje się już tradycją), zawodnicy podzieleni na cztery klasy (a właściwie pięć bo w klasie przedwojennej startowali też mototocykliści) bardzo emocjonalnie rywalizowali o miejsca na podium. Wszyscy bezpiecznie dotarli do mety. Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez Inter Consult i Winosfera - firmy należące do rodziny Henryka Rucińskiego.
Następnego dnia, 31 sierpnia września, załogi wyruszyły sprzed Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym, na niemal 90 kilometrową trasę, która przebiegała malowniczymi drogami Wielkopolski m. in. przez Objezierze, Oborniki, Biedrusko, a zakończyła się na Placu Wolności w Poznaniu. Tutaj odbył się najbardziej widowiskowy, zawsze wyczekiwany przez publiczność, moment Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych - Konkurs Elegancji. Uczestnicy zaprezentowali się w pięknych, stylowych kreacjach nawiązujących do epoki swojego pojazdu. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Po burzliwych naradach wybrano pięć załóg, których prezentacje były najbardziej kreatywne.
Sobota 1 września to drugi dzień zmagań na trasie, która tym razem wiodła przez Obrzycko, Kobylniki. Podczas przejazdu obu tras zawodnicy mieli do wykonania wiele prób zręcznościowych, technicznych i sportowych. Zwłaszcza na tych ostatnich, przeprowadzonych na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie Podgórnym oraz na terenie Lodowiska „Misiałek”, zawodnicy nie żałowali opon.
Rajd zakończył uroczysty Bal Komandorski, podczas którego zwycięzcom wręczono puchary i nagrody. Fundatorami nagród były firmy Amica, ROWE, Novol i Motul.
Zaszczytem dla Automobilklubu Wielkopolski jest fakt, że Patronat Honorowy nad tegoroczną imprezą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, Starosta Poznański Pan Jan Grabkowski i Prezydent Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak. Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio „Poznań”.

Tekst: Grzegorz Rybak

 

SPONSORZY  I PARNERZY
 

PATRONAT MEDIALNY