Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

Inne

 

 KAROL PASIEWICZ W FABRYCZNEJ EKIPIE KOSMIC RACING!
29.07.2019 r.


Między innymi dzięki wstawiennictwu byłego kartingowego mistrza świata, Karola Basza fabryczny zespół Kosmic Kart Racing Department przyjął pod swoje skrzydła kolejnego Polaka. Jest nim Karol Pasiewicz, który w tym roku zebrał pierwsze szlify w mistrzostwach Europy.


13-latek z Łodzi ma na koncie wiele sukcesów na polskich i włoskich torach kartingowych. Tegoroczny sezon jest pierwszym pełnym w kategorii OK-Junior. Na tym etapie niezwykle ważnym jest, aby uzyskać wsparcie czołowej ekipy, której sprzęt i zaplecze pozwalają na walkę o czołowe lokaty.

Karol Pasiewicz:Bardzo dziękuję za zaufanie fabrycznej ekipie Kosmic Racing. Dołączenie do teamu, z którym Karol Basz został najlepszy na świecie to coś bardzo motywującego. To zresztą on pomógł nam ze sobą się skontaktować za co jestem mu bardzo wdzięczny. Wiem, że przede mną dużo pracy, ale na pewno ściganie się z tak profesjonalnym zespołem będzie czystą przyjemnością.

W barwach ekipy z Lombardii, Pasiewicz pojawił się na ostatniej rundzie Kartingowych Mistrzostw Europy FIA (dla klasy OK-Junior) we francuskim Le Mans. Choć przez kary regulaminowe nie awansował do ścisłego finału, to łodzianin zrobił pozytywne wrażenie na menedżerze zespołu. Olivier Maréchal chce go sprawdzić w kolejnych zawodach. Polak będzie reprezentował Kosmic Racing podczas Kartingowych Mistrzostw Świata FIA w fińskim Alahärmä. Na torze im. Miki Salo (byłego kierowcy F1) pojawi się treningowo już tydzień wcześniej na rundzie mistrzostw Finlandii.

We wcześniejszych rundach mistrzostw Starego Kontynentu, Pasiewicz reprezentował niemniej znaną ekipę w świecie międzynarodowego kartingu - Novalux Racing (satelicki team producenta Lenzo Kart). To właśnie sycylijski zespół umożliwił Pasiewiczowi odkrycie europejskich obiektów, na których doświadczenie powinno zaprocentować w kolejnym sezonie.

W swoim pierwszym podejściu do ME Karol nie miał szczęścia we francuskim Angerville. Jednak już w belgijskim Genk rozpoczął biegi eliminacyjne (heaty) od 4. miejsca w wyścigu, co potem było kluczowe w uzyskaniu awansu do swojego pierwszego finału w tym cyklu (startował z końca stawki, co uniemożliwiło walkę o lepszą pozycję).

Jeszcze lepiej poszło mu w szwedzkim Kristianstad, gdzie zaczął od trzeciego wyniku w kwalifikacjach, a następnie wygrania jednego z heatów. W finale nie udało się powalczyć o mocny wynik m.in. ze względu na regulaminową karę za zapadniętą przednią owiewkę (jej położenie zmienia się w przypadku czołowego kontaktu z kartem rywala). Taka kara była zresztą przyczyną utraty wielu cennych punktów przez większość sezonu.

Karol Pasiewicz:Chciałbym bardzo mocno podziękować Novalux Racing za naprawdę fajną współpracę. Szczególne podziękowania dla Mikele Lenzo, który wyraził zgodę na starty z fabrycznym zespołem Kosmic Racing. Czuję, że rozwinąłem się z nimi jako kierowca. Mieliśmy kilka naprawdę ciekawych momentów w moim debiutanckim sezonie w mistrzostwach Europy i zawsze miło będę wspominał wspólną jazdę. Przede mną teraz duże wyzwania w nowym zespole, ale życzę im jak najlepszych wyników.

1
2
3
4
5

 

 


 ZAWODNICZKA AUTOMOBILKLUBU WIELKOPOLSKI W WIELKIM FINALE PROGRAMU „THE GIRLS ON TRACK”
20.03.2019 r.Program „The Girls on Track” został stworzony przez FIA i ma na celu zachęcić młode kobiety do motorsportu.

Ponad 1.200 dziewczyn z 9 krajów wzięło udział w eliminacjach. Komisja FIA wybierała po 3 zawodniczki z każdego kraju. W Polsce eliminacje te rozszerzono i zorganizowano dodatkowe spotkania dla 12 zawodniczek. Dziewczynki miały spotkania w całej Polsce, a w ich trakcie uczyły się o przygotowaniach mentalno-motorycznych zawodnika i technice jazdy.

Na początku października 2018 roku podczas targów Moto Show w Warszawie, odbył się polski finał programu, gdzie wytypowano 3 finalistki, które będą tworzyły polską reprezentację i zmierzą się na torze z finalistkami z całego świata. Po wielu treningach i długich przygotowaniach nadszedł czas na wielki finał.

Na początku marca polska reprezentacja wyjechała do Francji na słynny tor Le Mans. Finał trwał 4 dni, w trakcie których zawodniczki jeździły, ale również zostały poddane wielu testom fizycznym, sprawdzającym szybkość reakcji, wytrzymałość fizyczną oraz wiele innych cech, które są potrzebne kierowcy wyścigowemu. Ostatni dzień finału odbył się na torze kartingowym Le Mans, gdzie początkowo zawodniczki trenowały i dopracowywały swoją technikę jazdy, by po czterech godzinach treningów odjechać przedfinały.

Spośród 27 uczestniczek wybrano 9, które wystartowały w wyścigu finałowym. W tym wyścigu brały udział dwie Polki, Michalina Sabaj i Joanna Piwowarek. Na podstawie wyników wyścigu finałowego i wcześniejszych ocen, wybrano 6 finalistek, które weszły w skład międzynarodowej drużyny FIA. Polskę reprezentować będzie zawodniczka kartingowa Automobilklubu Wielkopolski, Michalina Sabaj.

Michalinie składamy wielkie gratulacje i trzymamy kciuki za dalszy rozwój!

Galeria

Sport kartingowy_inne_foto3
Sport kartingowy_inne_foto2
Sport kartingowy_inne_foto4