Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

Ruch drogowy

Ruch drogowy to nie tylko zbiór zasad wynikających z przepisów prawa, to również zbiór norm etycznych, które powinny przyświecać każdemu kierowcy.

 

SZEŚĆ ZASAD KULTURALNEGO KIEROWCY:

 1. PRZYNAJMNIEJ NIE UTRUDNIAJ! Nie tarasuj wyjazdu, nie utrudniaj skrętu, nie zmuszaj
  do zatrzymania np. przy zjeździe z pasa, nie zajmuj więcej miejsca na parkingu, niż koniecznie musisz.
 2. GDZIE I KIEDY TO MOŻLIWE UŁATWIAJ! Umożliwiaj wyjazd z drogi nieposiadającej pierwszeństwa przejazdu, ułatwiaj wyprzedzanie komuś, kto się bardzo śpieszy, zaczekaj, jeśli niedoświadczony kierowca ma trudności z opuszczeniem skrzyżowania, ułatwiaj wykonanie manewru pojazdom wolniejszym i mniej zwrotnym, pamiętaj, że kierowca z innego miasta może mieć trudności
  ze znalezieniem właściwej drogi, pozwól przejść pieszemu także w miejscu nie oznakowanym.
 3. CZYNNIE POMAGAJ INNYM! Ostrzeż o zauważonym niebezpieczeństwie na drodze, zwróć uwagę innemu kierowcy na niesprawność jego pojazdu, on może o niej nie wiedzieć (brak światła, niedomknięte drzwi), pomóż kierowcy, który ma awarię, podwieź dziecko do szkoły, usuń kamień (inną przeszkodę) z szosy, udziel pomocy, udziel informacji jeśli widzisz, że ktoś jej potrzebuje.
 4. PRZEPROŚ, jeżeli nawet mimo woli utrudniłeś jazdę innym, ale pamiętaj, że przeprosiny nie zastąpią właściwego zachowania na drodze.
 5. PODZIĘKUJ UŻYTKOWNIKOWI DROGI, który ułatwił Ci wyjście z trudnej sytuacji, ostrzegł Cię, był wobec Ciebie uprzejmy.
 6. UŚMIECHNIJ SIĘ! Twoja życzliwość wobec innych i innych wobec Ciebie jest wzajemnym ułatwieniem życia, a nie ciężkim obowiązkiem.

 

Pamiętaj!

Aby apteczka była obowiązkowym wyposażeniem Twojego samochodu, a w jej wnętrzu znajdowały się:

 • rękawiczki lateksowe lub podobne
 • maseczka do sztucznego oddychania
 • środki opatrunkowe: bandaże, gaziki jałowe, plastry, itp.
 • chusta trójkątna + agrafki
 • koc ratunkowy (tzw. folia NRC)
 • nożyczki z tępym końcem

Nigdy nie wiesz, kiedy okaże się ona przydatna!