01.04.2009 TOR POZNAŃ dla gry rFactor - AKTUALIZACJA 2010

Prace nad wirtualnym Torem Poznań nadal trwają, ale przygotowaliśmy dla Państwa wizualizację znacząco poprawionej wersji v.064 - szczegóły na portalu SimRacing.pl
 

Przejazd po virtualnym Torze Poznań w wersji v0.64


Przejazd po virtualnym Torze Poznań w wersji v0.5  

Poznan v0.5 from SimRacingPL on Vimeo.

Tor Poznań jest ściśle związany z polskim sportem samochodowym, od lat fani wyścigów przyjeżdżają każdego roku oglądać popisy swoich faworytów, posłuchać dźwięku silników i poczuć zapach zdzieranej gumy. Większość z chęcią zasiadłoby za kierownicą sportowego auta i pokonało wiele okrążeń toru, niektórzy zapewne prędzej czy później zrealizują te plany.
Niestety dla wielu taka przygoda pozostanie nieosiągalnym celem, chyba żeby sprawdzić, czy wirtualna rzeczywistość nie mogłaby chociaż trochę pomóc w realizacji tego marzenia. W sieci można znaleźć wiele słynnych torów, z niemal każdego zakątka świata. Wystarczy ściągnąć tor, uruchomić odpowiedni symulator, podłączyć do komputera kierownicę i można jechać. Miłośnicy simracingu - wirtualnego ścigania się - od lat organizują wyścigi, których regulaminy i poziom rywalizacji jest niemalże idealną kopią tych rozgrywanych poza wirtualną rzeczywistością. Zasady zachowania się na torze - takie same. Ocena kar i wypadków - taka sama. Konieczność wielkiej koncentracji i wyczucia auta - niezbędne.
Mocne nerwy i doświadczenie - konieczne do osiągnięcia sukcesu. Zachowanie auta - możliwie bliskie rzeczywistemu samochodowi. Brakuje tylko przeciążeń, tłumu fanów i lgnących do zwyciężcy pięknych kobiet. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by po wielu godzinach treningu pościgać się z innymi, zarażonymi pasją do sportów motorowych ludzi, na torach takich jak Spa-Francorchamps, Monza, Indianapolis, czy słynnym i śmiertelnie niebezpiecznym Nordschleife.

Niestety, kiedy ktoś zechce pościgać się po Torze Poznań czeka go rozczarowanie. Nigdzie w sieci nie można odnaleźć tego obiektu, zupełnie tak jakby nie istniał. Postanowiliśmy to zmienić! Grupa SimRacingPL od początku swego istnienia popularyzuje idee simracingu w Polsce, odnosząc na tym polu wiele sukcesów - jednym z nich jest przyciągnięcie do wirtualnych wyścigów Mateusza Lisowskiego. Staramy się cały czas podejmować nowe wyzwania - jednym z nich jest stworzenie Toru Poznań i przedstawienie go simracingowej społeczności. Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że w Polsce istnieje świetny tor, o interesującej
konfiguracji, stanowiący wyzwanie dla kierowców, którego pokonanie daje mnóstwo satysfakcji. Prace rozpoczęły się w grudniu 2007 roku a miesiąc później, dzięki uprzejmości Automobilklubu Wielkopolskiego, na cały dzień otrzymaliśmy tor do swojej dyspozycji. Krzysztof Waliński wraz z Mariuszem Chamerą nagrali przeszło 90 minut materiału filmowego, zrobili 300 zdjęć, wykonali mnóstwo pomiarów i niezliczoną ilość notatek, które stały się podstawą do rozpoczęcia prac.

Po powrocie do domu Krzysztof zajął się opracowaniem geometrii toru i wspólnie z Markiem Zambrzyckim zaczął tworzyć trójwymiarowe modele - ponadto Marek zajął się teksturami, tworząc przy tej okazji małe dzieła sztuki. Szybko okazało się, że jedna wizyta na torze to zbyt mało, lecz znów z pomocą przyszedł nam Automobilklub Wielkopolski, ponownie udostępniając nam tor w lipcu 2008. Mogliśmy porobić zdjęcia toru w lecie, uzupełniliśmy brakujące dane, mogliśmy porównać jak wygląda tor w rzeczywistości a jak wygląda nasze dzieło na ekranie komputera.
Fotografowaliśmy krawężniki, asfalt, budynki, trybuny, poszczególne drzewa i krzaki, zaznaczaliśmy ich pozycje, obejrzeliśmy każdą nierówność w asfalcie. Nie spieszymy się, działamy powoli i metodycznie, tak, aby wirtualny tor żadnym szczegółem nie różnił się od tego, po
którym ścigają się kierowcy.

Obecnie prace dobiegają końca, chociaż wciąż pozostaje dużo detali do dopieszczenia - brakuje wielu drzew i krzaków, a także sporej ilości umiejscowionych obok toru obiektów. Mimo to tor prezentuje się znakomicie, czego potwierdzeniem jest autoryzacja toru, udzielona nam przez Automobilklub. Z całą pewnością długo w internecie nie będzie toru odwozorwanego z równą pieczołowitością i starannością co Tor Poznań - mamy nadzieję, że dzięki temu wiele osób na świecie dostrzeże i doceni ten atrakcyjny obiekt.

Tekst - SimRacingPL