Zapoznałem się i akceptuję Korzystając z serwisu potwierdzasz, że zapoznałeś się i akceptujesz politykę bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych prowadzoną przez Automobilklub Wielkopolski.

Kalendarz 2022: Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Polski i Puchar Polski

Motocykliści już po pierwszej rundzie!

Po długim oczekiwaniu motocykliści wreszcie rozpoczęli zmagania o mistrzostwo kraju. W dniach 28-29 maja br., na Torze Poznań ponad stu zawodników sportu motocyklowego rywalizowało podczas 1. rundy Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Słowacji w klasach: Supersport 300, Supertwin, Superstock 600, Superstock 1000, Superbike, 1. rundy Pucharu Polski klas: Sport 600, Sport 1000, Twin 650, 125 SP, Sport 250, Sport 300 i Classic oraz 1. rundy Pucharu Markowego BMW M Cup.

Obok bardzo młodych motocyklistów, nie brakowało wyścigowych weteranów. I tak w klasie Superbike wielką klasę pokazał Paweł Szkopek, który wygrał kwalifikacje, ale też oba wyścigi. Szkopek finiszował dwukrotnie sponad 20-sekundową przewagą nad rywalami. Podczas drugiego wyścigu, Szkopek zbliżył się do swojego rekordowego wyniku jednego okrążenia, osiągając czas 1,32;808 (do rekordu zabrakło pół sekundy). Dwukrotnie za Pawłem Szkopkiem wyścigi kończył Ireneusz Sikora, natomiast na trzeciej pozycji finiszował Marek Szkopek.

Ciekawa była rywalizacja w klasie Superstock 1000. Po dwóch poznańskich wyścigach liderem klasyfikacji jest Wiktor Ostrowski, który dwa razy kończył wyścigi na drugiej pozycji. W pierwszym zwyciężył Marcin Purtak, a w drugim – Wojciech Wróbel. W klasie Superstock 600 zwycięstwami podzielili się Artur Wielebski oraz 17-letni Jurand Kuśmierczyk. Ta dwójka jest na czele klasyfikacji sezonu.

W klasie Supersport 300 świetnie pojechał nastolatek Dawid Nowak, który wygrał pierwszy wyścig, a w drugim finiszował na drugiej pozycji, przegrywając z Tomaszem Jarzombkiem.

Emocji nie brakowało także w Pucharze Polski. W klasie Sport 1000 dominowała trójka: Michał Wesołowski, Michał Lalewicz i Grzegorz Kocak. W takiej kolejności kończyli oba wyścigi i pokazali, że będą faworytami do walki o zwycięstwo w całym sezonie. W klasie Sport 600 pierwszy wyścig wygrał Oskar Kalich, a drugi Dawid Rzymek. To jednak nie oni liderują w klasyfikacji sezonu, a Sylwester Byczkowski, który dwukrotnie finiszował na drugiej pozycji. W klasie Sport 300 dwa zwycięstwa zanotował Patrycjusz Widuch, a w klasie 125 SP dwukrotnie najlepszy był Matej Blazek.

W klasie Classic 500 triumfowała dwa razy Sarka Schmidtova. W klasie Twin 650 liderem jest Marek Skoczylas, który wygrał pierwszy wyścig, a w drugim uplasował się na trzecim miejscu. W klasie Post Classic wygrywali Alexandru Beleiu i Jan Cizek. Dwóch zwycięzców było też w klasie Youngtimer 500 – Michał Bloch i Adrian Witek.

Z kolei w pucharze markowym BMW M Cup najlepiej finiszował Daniel Wachowski, który zdobył komplet punktów. Dwukrotnie na drugiej pozycji uplasował się Jakub Onak.

Szczegółowe wyniki weekendu znajdzicie tutaj

Następna runda wyścigów motocyklowych na Torze Poznań odbędzie się w dniach 1-3 lipca 2022 roku.