01.06.2019 - 3 WIELKOPOLSKI RAJD HISTORYCZNY
 

 

III Wielkopolski Rajd Historyczny im H. Rucińskiego 2019
Oraz I Wielkopolski Rajd Nowych Energii 2019
RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH i ELEKTRYCZNYCH
1.06.2019.

 

W dniu 1 czerwca 2019 roku odbywać się będzie III Wielkopolski Rajd Historyczny im. H. Rucińskiego (WRH), który wpisał się mocno w kalendarz wydarzeń nie tylko o rozmiarze lokalnym, ale również krajowym jako Rundy Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. Jak w poprzednich latach, w imprezie startować będą równolegle samochody elektryczne - w tym roku jako I Wielkopolski Rajd Nowych Energii o Puchar GO+EAUTO. Koncepcja równoległych startów pojazdów zabytkowych i samochodów elektrycznych, w których promuje się ELEKTROMOBILNOŚĆ, zwiększa odbiór medialny oraz społeczny.
Rajdy Historyczne, są niezwykle popularną dyscypliną sportu samochodowego, na ich zasadach odbywały się rajdy w okresie miedzywojennym. Popularność tej dyscypliny sportu samochodowego wzmagają takie rajdy jak: słynny Monte Carlo Historique (RMCH), Historic Acropolis Rally, ADAC Bavaria Historic, Rally San Remo – Coppa dei Fiori i wiele innych.
W I-szej i II-ej edycji WRH w latach 2017 i 2018 brali udział kierowcy którzy startowali w Monte Carlo Historique, a w 2019 roku do udziału w rajdzie planujemy zaprosić dodatkowo polskie legendy motoryzacji z lat 60-80 ub. wieku w charakterze honorowych uczestników.
Jest jeszcze jeden ważny fakt związany z nazwą „Wielkopolski Rajd Historyczny im. H. Rucińskiego”, który promuje Wielkopolanina (najbardziej znanego kierowcy z Wielkopolski) startującego w latach 1950-1970 w rajdach w Polsce i w Europie.
Jako organizatorzy III Rundy Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność stawiamy sobie za cel nie tylko promocję zabytkowej motoryzacji, lecz także propagowanie bezpieczeństwa jazdy. Nawiązując do formuły jazdy na regularność staramy się zachęcić kierowców do zmiany nawyków, czy to z uwagi na ochronę środowiska czy bezpieczeństwo na drodze. Zdajemy sobie także sprawę jak ważna jest promocja nowoczesnych technologii motoryzacji, które przyczyniają się do oszczędności energii oraz ograniczają emisję zanieczyszczeń.
Trasa rajdowej rywalizacji przebiegać będzie drogami publicznymi a część konkurencji odbędzie się na Torze Poznań. Program rajdu i wszystkie potrzebne informacje znajdują się w opublikowanym Regulaminie III Wielkopolskiego Rajdu Historycznego dostępnym na stronach internetowych Automobilklubu Wielkopolski i Polskiego Związku Motorowego.
Nasze działania przypominają rolę Wielkopolski i Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości. W 100 rocznicę tego faktu, tak jak podczas poprzedniej edycji w 2018 roku tak i w 2019 roku, przypominamy o tym historycznym wydarzeniu a pamięć tą symbolizować będą obowiązkowe naklejki na samochodach rajdowych i technicznych uczestników imprezy.

Komandor Mirosław Walczak
 
 
REGULAMIN KARTA ZGŁOSZEŃ