30.11.2012 - JUBILEUSZ DELEGATURY NOWY TOMYŚL

GALERIA
 

Pięćdziesiąt lat temu – 25 stycznia 1962 roku podjęta została decyzja o powołaniu w Nowym Tomyślu Delegatury Automobilklubu Wielkopolski. Duża w tym zasługa Andrzeja Dunajskiego, który stanął na czele komitetu założycielskiego klubu automobilistów na terenie byłego powiatu nowotomyskiego. Trudności lokalowe spowodowały, że przez kilka lat zebrania i posiedzenia zarządu odbywały się w mieszkaniu prezesa delegatury, a pierwsze wydatki pokrywane były z prywatnych budżetów członków Zarządu. Obchody Jubileuszowe zorganizowano 30 listopada br. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Odbyła się wyjątkowa uroczystość uczczenia Jubileuszu 50-lecia istnienia Automobilklubu Wielkopolski Delegatury w Nowym Tomyślu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
 Henryk Helwing – Burmistrz Nowego Tomyśla;
 Zbigniew Markowski – Przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego;
 Tomasz Wlekły – Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu;
 Stanisław Piechota – Wójt Gminy Miedzichowo;
 Piotr Długosz – Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek;
 Roman Maternik – Burmistrz Opalenicy;
 Jerzy Dziamski – Wójt Gminy Kuślin;
 Robert Werle – Prezes Automobilklubu Wielkopolski jednocześnie Członek Prezydium ZG PZM;
 Przemysław Piotrowski – Członek Zarzadu AW, Dyrektor Biura Zarządu Okręgu PZM w Poznaniu;
 Ewelina Szofer Pajchrowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji;
 mł. bryg. Tomasz Antuszewski – Komendant Powiatowy PSP w Nowym Tomyślu;
 mł. insp. Wojciech Kolasiński – Komendant Powiatowy Policji w Nowym Tomyślu;
 Genowefa Hreczyńska – Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury;

Gościem honorowym była wnuczka Prezesa Automobilklubu Wielkopolski w latach 1927-1937 Janina Tyszkiewicz – Łącka Chede’u
Jednocześnie zaproszono Przewodniczących Kół i Komisji Automobilklubu Wielkopolski, wszystkich członków Automobilklubu Wielkopolski z przynależnością do Delegatury Nowy Tomyśl oraz osoby i instytucje wspierające nowotomyska delegaturę.
Wszystkie osoby zaproszone powitał Prezes Delegatury Nowy Tomyśl Automobilklubu Wielkopolski Radosław Halasz, który następnie przedstawił rys historyczny delegatury. Była to okazja do wspomnienia pierwszego prezesa delegatury AW Andrzeja Dunajskiego, oraz kolejnych Prezesów: Henryka Maćkowiaka i Mariana Czajki. To głównie dzięki nim od 1962 roku Delegatura mogła pochwalić się wieloma zorganizowanymi przedsięwzięciami z dziedziny motoryzacji i automobilizmu oraz szerzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szeregi jej członków wstępowało coraz więcej osób. Obecnie Delegatura zrzesza 105 członków, a związana jest głównie z trzema miastami: Nowym Tomyślem, Bukiem i Opalenicą.
Organizowane imprezy przez delegaturę to: 2-dniowe rajdy samochodowe, które zyskują coraz więcej zwolenników i sympatyków. Najczęściej odwiedzanym obiektem jest Zamek w Rydzynie do którego zostało zorganizowanych 13 rajdów. Do rajdów jednodniowych, które znalazły już swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez należy między innymi Rajd samochodowy z okazji Dnia Dziecka, który cieszył się i cieszy nadal dużą frekwencją. Towarzyszą im zabawy konkurencje dla dzieci, przejażdżki bryczkami konnymi. Rajd z okazji Festynu Junka z Buku, Rajd „Poznajemy ziemie Opalenicką, Rajd „Wiklinowym szlakiem”. W ramach Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego delegatura organizuje corocznie rajd samochodowy „panie za kierownicą”. Średnio w imprezie uczestniczy po 25 załóg. Rajd „Pogoń za lisem” kończy sezon imprez w roku kalendarzowym delegatury. Zakończenie imprezy zazwyczaj odbywa się przy ognisku w wigwamie lub gospodarstwie agroturystycznym. Ponadto delegatura organizowała rajdy okolicznościowe m.in. „Z okazji 100 lecia śmierci Emilii Sczanieckiej” czy „Śladami hr Stanisława Korzybok Łąckiego – Prezesa Automobilklubu Wielkopolski w latach 1927 – 1937”. Delegatura chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez samorządy lokalne oraz inne stowarzyszenia. Należą do nich „Dzień bez samochodu” organizowany przez Urząd Miejski w Nowym Tomyślu, Powiatowy Turniej Motoryzacji organizowany dla szkół z powiatu nowotomyskiego. Członkowie delegatury chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym, są to wyjazdy do teatru lub opery jak również wycieczki klubowe. W organizowanych rajdach samochodowych oraz wycieczkach rocznie uczestniczy w roku od 200 do 300 pojazdów samochodowych oraz od 400 do 1000 członków i sympatyków motoryzacji naszej Delegatury.
Na przestrzeni 50 lat Delegaturą zarządzało czterech prezesów:
• Andrzej Dunajski – przez 17 lat (zmarł 18 maja 1990 r.), w latach 1965-1985 członek Zarządu AW. W 1985 roku Walne Zgromadzenie Członków AW przyznaje mu godność Honorowego Członka AW;
• Henryk Maćkowiak – przez 9 lat (zmarł 12 października 1987 r.), w latach 1986-1987 członek Zarządu AW;
• Marian Czajka – przez 21 lat (zmarł 28 maja 2008 r.), w latach 1986-2008 członek Zarządu AW, od 1982 związany z komisją Kół i Delegatur, będąc najpierw jej członkiem, a od 1986 do 2008 jej przewodniczącym;
• Radosław Halasz – pełni obowiązki Prezesa Delegatury od 2008 roku, Członek Zarządu Automobilklubu Wielkopolski od 2010, Członek Głównej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Motorowego od 2011 roku.

Następnym punktem obchodów Jubileuszu było wręczenie Odznaczeń Polskiego Związku Motorowego oraz Automobilklubu Wielkopolski, które otrzymali:
Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Motorowego:
Grzybek Witold, Helwing Henryk
Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Motorowego:
Adamczewski Marek, Cegłowski Leszek, Czajka Maria, Dolniak Krystyna, Halasz Radosław, Targosz Marek
Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Motorowego:
Deska Danuta, Doliwa Zenon, Gołąbek Felicja, Halasz Anna, Halasz Danuta, Halasz Wiesław, Kołata Marian
Odznakę Za Zasługi dla Automobilklubu Wielkopolski:
Czajka Krzysztof, Czajka Zenon, Doliwa Zenon, Helwing Henryk, Juja Andrzej, Kołata Bronisława, Machucki Witold, Rajewski Zbigniew
Odznakę Honorową Automobilklubu Wielkopolski:
Adamczewski Albert, Deska Danuta, Geisler Kamil, Halasz Anna, Halasz, Radosław, Halasz Wiesław, Nowaczkiewicz Ryszard, Parzybok Maria, Rajewska Czajka Agnieszka, Samolik Stanisław, Wilkoszarski Paweł, Wójcik Domagała Justyna.
Prezes Radosław Halasz podziękował za okazaną pomoc i wspieranie działalności Automobilklubu Wielkopolski Delegatury w Nowym Tomyślu osobą i instytucją, dzięki którym delegatura może realizować swoje cele i wspierać bezpieczeństwo ruchu drogowego na terenie, którym działa.
Podziękowania otrzymali:
Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu, Gmina Nowy Tomyśl, Pan Zenon Doliwa Prezes Suszarniczej Spółki OGRODNIK S.A., Pan Jan Adamczewski Dyrektor ADLI, Stacja paliw AWTANK Marek Adamczewski i Zdzisław Woś, Pani Genowefa Hreczyńska Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury w Nowym Tomyślu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Tomyślu, Hotel Atrium w Nowym Tomyślu, Hotel Kaniewski w Nowym Tomyślu, Winiarnia BARTEX, Pan Albert Adamczewski Dyrektor RUDOPAL, Bank Spółdzielczy w Nowym Tomyślu, Pan Tomasz Sobera KORBTEX, Przedsiębiorstwo „Loba” Dariusz i Leszek Loba, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Buku, Automobilklub Wielkopolski.

Po części oficjalnej wystąpił zespół Julia Vikman Band. Na zakończenie Prezes Delegatury Radosław Halasz zaprosił wszystkich na lampkę szampana i tort Jubileuszowy oraz na mały poczęstunek.