19/20.06.2012 - NOC MUZEÓW

 

Nocne tłumy w Muzeum Motoryzacji

 

Tłumy zwiedzających ustawiały się w kolejce do Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski podczas 10 Nocy Muzeów z 19 na 20 maja. Całe rodziny oglądały wystawę „Kabriolety świata”, z dawnymi modelami takich marek jak Audi, BMW, Dodge, Mercedes, czy Porsche. Dla starszych było to być może wspomnienie, a dla młodszych niezapomniana lekcja historii – zobaczyć na własne oczy, jakie kiedyś produkowano piękne kabriolety.

Wystawa pod poznańskim Rondem Kaponiera wzbudzała wiele emocji. Eksponaty są m.in. z Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych a także z Japonii. Jedni patrząc na eleganckie limuzyny z przeszłości, przypominali sobie dawne czasy, gdy na własne oczy  widzieli takie samochody jeżdżące po ulicach. Dla innych to jak pojazdy wyjęte z  filmów.

Szczególnie wśród pań powodzeniem cieszył się kremowego koloru Aero 30 wyprodukowany w Czechosłowacji. Być może dlatego, że jest niezwykle elegancki i jego styl opływa klasą. Zainteresowanie wzbudzało również żółte Porsche. To już jednak bardziej cieszyło młodszych mężczyzn.

Dzieci największą frajdę miały z wozu strażackiego. Owszem, czerwony, ale tak kompletnie inny od współczesnych pojazdów straży pożarnej. Z niedowierzaniem pytały rodziców, czy aby na pewno tym kiedyś jeździło się do ugaszania pożarów.

- Najbardziej podobał mi się Aero – mówi jedna z odwiedzających – bo jest bardzo kobiecy. Myślę, że takim autem mogły kiedyś jeździć damy, bardzo eleganckie, z klasą. – i dodaje ze śmiechem – Sama mogłabym takiego mieć!

Najstarszym pojazdem wystawy jest Dodge Brothers  z 1919 roku. Niezwykłe zaciekawienie wzbudziły marki, które również obecnie cieszą się popularnością tj. BMW czy Mercedes. Można było porównać styl i modę niegdysiejszych pojazdów i tych obecnych.

- Stare Mercedesy wzbudziły wiele wspomnień. Kiedyś mieć taki wóz, to było naprawdę coś. A że dziś prezentowane są w muzeum? No cóż, te dzisiejsze za sto lat zajmą ich miejsce. – mówił jeden z gości wystawy.

Tekst i zdjęcia Katarzyna Smolińska