20.05.2012 - RETROWERIADA POZNAŃ 2012

LISTA STARTOWA TRASA
 

20 maja 2012 roku nad jeziorem Strzeszyńskim odbył się

I  Ogólnopolski  Zlot  Miłośników Rowerów Zabytkowych  RetROWERiada Poznań 2012.

Organizatorem imprezy była Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski. Komandorem i inicjatorem Zlotu był wieloletni członek komisji i pasjonat starych rowerów Witold Rybczyński.

Na RetROWERiadzie zaprezentowano 59 zabytkowych rowerów i pokaźną wystawę akcesoriów rowerowych, literatury oraz pamiątek dawnych cyklistów. Najstarszym rowerem  była niemiecka damka Brennabor z 1910, a najmłodszym Cruiser z lat 50-tych Silver King z Cincinati. Sensacją zlotu była, pięknie odrestaurowana przez Łukasza Kroma z Wrocławia, kolarka wyprodukowana przez firmę Bracia Szmotołochy z Lwowa i polski tandem damsko/męski z 1937 wytwórni Seiferta z Częstochowy należący do Piotra Wilaka z Komornik. Najstarszym nagrodzonym polskim rowerem był katowicki Ebeco z 1925 Wojciecha Mszycy z Katowic, który regularnie jako jedyny Polak odwiedza wszystkie ważniejsze zloty starych rowerów w Niemczech.

Uczestnicy w strojach odpowiadających epoce wyprodukowanego roweru, pokonali 7,5 km  trasę wokół jeziora Strzeszyńskiego. Jak to na zlocie, nie obyło się również bez awarii. Pechowcy dzielnie przemierzyli resztę trasy pieszo, pomimo że na miejscu znajdował się serwis Shimano.

Impreza została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i uczestników. Witold Rybczyński już myśli o następnej takiej imprezie za rok, a zatem  RetROWERiada  na trwałe wpisze się do kalendarza imprez weterańskich Automobilklubu Wielkopolski. Organizatorzy z pewnością dołożą starań aby następne zloty gromadziły coraz to większą liczbę uczestników, także z zagranicy.

 
PATRONAT MEDIALNY
SPONSORZY