03.10.2009 -SUPEROES
 

FOTO - Agnieszka Kujawa

FOTO - Krzysztof Kujawa Wypowiedzi uczestników na rallykjs.pl WYNIKI

"Jesienny" SUPEROES na Torze "Poznań"

64 uczestników przyjechało w sobotę, 3. Października, na IV SuperOS. Tuż przed bramą wjazdową na Tor Poznań odbyło się Badanie Techniczne wraz ze sprawdzeniem głośności układu wydechowego, zaraz po tym uczestnicy mogli pojechać na odcinek testowy (karting), sprawdzić ustawienia, opony i zrobić mały trening. Następnie zgłoszenie się w biurze, przyklejenie numerów startowych, odprawa, zapoznanie, zapięcie pasów, założenie kasków i 3, 2, 1… start!
Wszyscy ruszyli do pierwszej próby – Karting. Drugą próbą, również 2km był Depot. Organizatorzy zapowiadali dwukrotne, jeśli się uda, trzykrotne przejechanie odcinków. Dzięki bardzo dobrej dyscyplinie uczestników jak i firmie Chronotec.pl, zajmującej się mierzeniem czasów za pomocą foto-komórek, uczestnicy mogli przejechać aż 4-krotnie każdą z prób. Tor był śliski, mimo, że deszcz zaskoczył startujących dopiero kiedy mieli ruszać do czwartego przejazdu. Było szybko, długo, trochę ciasno na szykanach, no i bardzo ślisko. Można było zauważyć piękne piruety, niezamierzone boki, nie zmieszczenia się w szykanach i przytarcia bokiem opon, a także jedną efektowną wywrotkę, poprzez zahaczenie o oponę – subaru justy delikatnie przewróciło się na boczek.  Po postawieniu go na koła, pojechał dalej, lecz nie brał już dalej udziału w SuperOSie. Niestety to nie jedyny uczestnik, który skończył imprezę wcześniej. Z przyczyn technicznych zakończyło swój udział wielu kierowców.
Wcześniejszy trening plus trzykrotne zapoznanie z próbami bardzo ucieszyło uczestników. A fakt, że udało się przejechać 4-krotnie oba odcinki i zakończyć imprezę w okolicach godziny 14, świadczy o świetnej organizacji SuperOSu. Atmosfera imprezy również rewelacyjna. Mimo bardzo wielu uczestników i lekkiej presji czasowej, udało się! Kolejny SuperOS odbędzie się 7. Listopada.

Zwycięzcą jesiennego IV SuperOSu został Jacek Sobczak, jadąc BMW z łącznym czasem 845,16s.
Ze stratą 1,61s, puchar za II miejsce otrzymał Marcin Scheffler (Citroen Saxo). Na trzecim miejscu podium stanął Wojciech Żychowski także BMW z czasem 853,91s.

Poszczególne klasy wygrali :
I – Grzegorz Ratajczak (Fiat 126p),
II – Dawid Bąkowski (Fiat SC),
III – Marcin Scheffler (Citroen Saxo),
IV – Jacek Sobczak (BMW),
V – Wojciech Żychowski (BMW),
VI – Jacek Witucki (Opel Astra)

SuperOS był także V rundą Cento-Cup.  W pucharze wystartowało 11 zawodników i  1 zawodniczka. W grupie A zwyciężył Bartosz Kubicki, następnie Jakub Paczkowski oraz Dawid Bąkowski.  Grupę N wygrał Bartosz Knast, drugi był Jędrzej Tokłowicz, natomiast medal za miejsce trzecie dostał Tomasz Wojciechowski.
Nagrodę, medal, za ducha walki otrzymała jedyna kobieta startująca w pucharze Cento-Cup Katarzyna Knast.

Agnieszka Kujawa

Bardzo szybka runda

Cento-cup długim poślizgiem po mokrym asfalcie Toru Poznań wszedł w drugą połowę sezonu. Piąta z dziewięciu zaplanowanych rund odbyła się w sobotę 03.10.2009 właściwie wyłącznie na dużej nitce Toru oraz na torze kartingowym. Podczas kolejnej edycji Super Oesu organizowanego przez Automobilklub Wielkopolski, pojawiło się blisko 70 załóg. Nie wszyscy startujący fiatami cinque- i seicento zgłosili się do pucharu, jednak konkurencji nie zabrakło. Na 2 długich i baaardzo szybkich próbach, przejeżdżanych w 4 pętlach nie zabrakło także emocji. Padający deszcz umożliwił zebranym widzom oglądanie efektownych, nie zawsze kontrolowanych poślizgów, piruetów, a nawet przewracających się na bok aut - nic się oczywiście nikomu nie stało. Świetnie zorganizowana impreza, z profesjonalnym pomiarem czasu prowadzonym przez Chronotec, zakończyła się rozdaniem pucharów i medali bardzo szybko, zaraz po ostatnim przejeździe. W pucharze wystartowało 12 zawodników i zawodniczek - w grupie A zgłoszono 7, a w N - 5 startujących. Jedyna kobieta walcząca podczas tej rundy otrzymała nagrodę wywodząca się z kendo - kantosho - za ducha walki - przyznaną jednogłośnie przez pozostałych startujących.

Bartek Knast

Wyniki Cento-Cup